Relacja z I Zjazdu Absolwentów PB

Absolwentalia PB 2019

Siedem dekad działalności i blisko 45 tysięcy wykształconych inżynierów i magistrów – w sobotę, 22 czerwca, podczas Międzynarodowego Zjazdu Absolwentów obchodziliśmy jubileusz Politechniki Białostockiej. Na to spotkanie – pierwsze tego typu w historii uczelni – przybyło wielu absolwentów i pracowników Politechniki Białostockiej, a także Wyższej Szkoły Inżynierskiej oraz Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej – instytucji, z których wywodzi się dzisiejsza, największa w regionie, uczelnia techniczna.

 

Serdecznie witam absolwentów Politechniki Białostockiej w dniu, który jest pierwszym z kilku elementów tegorocznych obchodów 70-lecia naszej uczelni – mówił Rektor prof. Lech Dzienis do gości Zjazdu.

Bardzo cieszę się, że tak licznie przybyliście. Niezależnie od tego, kiedy kończyliście Państwo naszą uczelnię na pewno widzicie różnicę w infrastrukturze, otoczeniu i  atmosferze panującej obecnie na uczelni. Państwa zdanie na ten temat, czy ta różnica jest na plus czy minus, jest dla nas zawsze największą wyrocznią – wskazówką do dalszych działań. Tak aby w tym momencie 70-lecia uczelni zatrzymać się na moment, spojrzeć do tyłu i zobaczyć co zrobiliśmy, wysłuchać opinii naszych absolwentów, żebyśmy mogli przygotować plan do dalszych prac i rozwoju Politechniki Białostockiej – podkreślał prof. Dzienis.

Rektor mówił również: Nazwaliśmy ten dzień Absolwentalia – ponieważ chcieliśmy spotkać się, a także uhonorować tytułem Honorowego Ambasadora Politechniki Białostockiej tych absolwentów, którzy – po części dzięki temu, że kształcili się na naszej uczelni  – osiągnęli wysoki status i sukcesy w swojej działalności zawodowej. Współczesna uczelnia – a taką chce być Politechnika Białostocka – powinna mieć ścisłe więzi ze swoimi absolwentami. Na całym świecie, we wszystkich renomowanych uczelniach, zrzeszenia absolwentów są instytucją wspierającą macierzystą uczelnię. To ludzie, którzy chcą, aby uczelnia w której się uczyli, była coraz lepsza, rozwijała się i stanowiła dla nich źródło dumy i wspomnień najprzyjemniejszych lat. Dlatego, już od kilkunastu lat staramy się o budowanie takich związków, stąd też ten nasz eksperyment dzisiejszy. Absolwentaliami, czyli piknikiem i zjazdem absolwentów, rozpoczynamy jeszcze szerszą współpracę z byłymi studentami naszej uczelni. Chciałbym, żebyście się Państwo tutaj dobrze bawili, spotkali koleżanki i kolegów, powspominali lata swoich studiów. I jeśli pod koniec dnia spędzonego na Politechnice powstanie choć malutki sentyment w Państwa sercu, będzie to dla nas ogromna radość.

Absolwenci i pracownicy uczelni spotykali się na poszczególnych wydziałach Politechniki Białostockiej i na pikniku na terenie kampusu przy ul. Zwierzynieckiej. Goście przyjechali z różnych regionów Polski, a także ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, RPA, Belgii czy Portugalii.

Absolwentalia PB - wystawaW programie Zjazdu były spotkania absolwentów na macierzystych wydziałach, zwiedzanie wystawy „Politechnika Białostocka wczoraj i dziś”.

Adam ZdanowiczMożna też było obejrzeć uczelnianą Bibliotekę i w jej gościnnych murach porozmawiać ze znanym już na całym świecie absolwentem PB – twórcą niezwykłych rowerów – Adamem Zdanowiczem.

Najbardziej uroczystym momentem była gala wręczenia tytułów Honorowego Ambasadora Politechniki Białostockiej oraz odsłonięcie obelisku Kapsuły Czasu – historycznego depozytu dla przyszłych pokoleń.
Gala Honorowego AmbasadoraKapsuła czasu PB

W tym roku Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Białostockiej wraz z władzami uczelni przyznało tytuł Honorowego Ambasadora PB 10 absolwentom uczelni. Statuetkę zaprojektowaną przez prof. Jarosława Perszko otrzymali:

  1. Leszek Marek Gołąbiecki – absolwent Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, prezes Zarządu Unibep S.A.,
  2. Andrzej Arefiew – absolwent Wydziału Mechanicznego, właściciel Konsorcjum Arefiew,
  3. Piotr Sosnowski – prezes zarządu SMP Poland, absolwent Wydziału Inżynierii Zarządzania,
  4. Justyna Zalewska-Grycuk , która ukończyła Wydział Architektury i prowadzi własną firmę projektową,
  5. Krzysztof Matuk – właściciel firmy Imago, absolwent Wydziału Informatyki (statuetkę w jego imieniu odebrał ojciec, również absolwent PB, podczas krótkiego wystąpienia pochwalił się posiadaniem dyplomu Wydziału Mechanicznego z numerem 500),
  6. Karol Grygolec – absolwent Wydziału Architektury, project leader w firmie B-Architecten w Antwerpii (Belgia),
  7. Artur Popko – absolwent Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, wiceprezes Zarządu Budimex SA,
  8. Zdzisław Karwowski – absolwent Wydziału Elektrycznego, prezes Zarządu BIT S.A. Warszawa,
  9. dr Stanisław Łuniewski – absolwent Wydziału Inżynierii Zarządzania, dyrektor generalny ASTWA Sp. z o.o.,
  10. Paweł Adamowicz – absolwent Wydziału Mechanicznego, dyrektor Fabryki Suszarek BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. w Łodzi.

Podczas gali odbyła się premiera filmu jubileuszowego, dedykowanego wszystkim kreatywnym, zmieniającym świat inżynierom, którzy swoje wykształcenie zdobyli na naszej uczelni.

Kapsuła czasu PBNastępnie na placu przed Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB Rektor prof. Lech Dzienis wspólnie z przedstawicielką młodego pokolenia – studentką Katarzyną Buczkowską odsłonił symboliczną Kapsułę Czasu Politechniki Białostockiej. Znalazły się w niej 22 różnego rodzaju depozyty złożone przez wydziały i jednostki uczelniane. Były wśród nich dokumenty, dyski z zapisami danych, przedmioty przekazane m.in. przez Samorząd Studentów PB, Stowarzyszenie Absolwentów PB, Chór PB oraz Podlaski Uniwersytet Dziecięcy, lista unijnych grantów zrealizowanych przez uczelnię, nasiona drzew zebrane przez Zamiejscowy Wydział Leśny w Puszczy Białowieskiej, czy fragment konaru 250-letniego drzewa z parku wokół Ośrodka Wypoczynkowego Politechniki Białostockiej „Dwór Mejera”. Swoje miejsce znalazła tu także Podlaska Marka Pokoleń – nagroda przyznana w tym roku Politechnice przez Marszałka Województwa Podlaskiego.

Kapsułę czasu zaprojektował prof. Jarosław Perszko, a zrealizowali Zdzisław i Sebastian Nietupscy ze spółki Kotniz. Wykonawcy dedykowali swoją pracę nad obeliskiem zmarłej przed paroma dniami matce i żonie – Joannie Nietupskiej. W przeszłości Pani Joanna pełniła na Politechnice Białostockiej funkcję dziekana Wydziału Architektury.

Rektor PB z kluczem do kapsuły czasuKapsułę będzie można otworzyć za 30 lat – w stulecie powołania uczelni. A klucz do niej, jedyny i niepowtarzalny, będzie w posiadaniu rektora.

Pierwszy Międzynarodowy Zjazd Absolwentów – Absolwentalia 2019 zakończył się koncertem plenerowym. Na scenie zagrali: zespół Complane i reaktywowana specjalnie z okazji uczelnianego wydarzenia Kasa Chorych. Swoje największe przeboje przypomniał zespół Dżem.

Fotorelacja ze Zjazdu

Relacja ze Zjazdu na antenie TVP3, w głównym wydaniu Obiektywu, 21.06.2019, godz. 18.30